ساخت مسجد قبا, ساخت مسجد قبا توسط پیامبر

 

روایت شده كه پیامبر خدا هر شنبه با پای پیاده یا سواره به مسجد قبا می آمد و در آن نماز می گزارد و می فرمود:دو ركعت نماز در مسجد قبا برای من بهتر از آن است كه دوبار به بیت المقدس بروم.اگر می دانستند در قبا چیست جگرهای شتران را می زدند وبه سوی قبا می تاختند تا از فضیلتش بهره مند شوند.

مسجد قبا اولین مسجد بنا شده در اسلام، در فرصت چند روزه اقامت پیامبر (ص) خارج از شهر مدینه بعد از هجرت از مكه ،در قریه ایی به همین نام تاسیس شد.

بعد از هجرت پیامبر (ص) از مكه به مدینه، ایشان در دو فرسخی جنوب مدینه در قریه ایی به نام قبا توقفی چند روزه داشتند تا در این فاصله به شناسایی بهتر موقعیت شهر مدینه پرداخته و از طرفی حضرت علی(ع) نیز كه بعد از هجرت رسول الله(ص) مسوول رد امانات پیامبر(ص) در مكه و انتقال زنان هاشمی شامل فاطمه بنت اسد مادر گرامیشان،حضرت فاطمه زهرا(س) و فاطمه دختر زبیر به مدینه بود ،به ایشان ملحق شوند كه رسول الله(ص) در این مدت مسجد قبا را بنیان نهادند.

اخت مسجد قبا, ساخت مسجد قبا توسط پیامبر

 مسجد قبا در بیرون شهر مدینه قرار دارد


مطابق با روایات تاریخی در ساخت این مسجد شخص رسول الله(ص) زحمات فراوانی متحمل شدند به حدیكه اصحابی كه همراه آن حضرت بودند، از ایشان تقاضا كردند كه به استراحت بپردازند كه حضرت رسول(ص) این خواسته را نپذیرفته و فعالانه در ساخت این مسجد مشاركت جستند.

چنانكه در روایات تاریخی وارد شده از بین اصحاب رسول الله(ص) سلمان فارسی، مقداد بن اسود و عمار بی یاسر بیشترین نقش را در ساخت این مسجد به عهده داشتند.

از فضابل این مسجد همین بس كه آیه 108 سوره توبه در شان این مسجد نازل شده و صراحتا اعلام می كند كه بنای مسجد قبا از روز اول بر اساس تقوی بوده است. 

مسجد قبا,درباره ی مسجد قبا

  نخستین سنگهای بنای  مسجد قبا  توسط حضرت محمد پس از مهاجرت او از مکه به مدینه گذاشته شد


در سال نهم هجری منافقان شهر مدینه با سو استفاده از خروج پیامبر (ص) از شهر مدینه جهت شركت در جنگ تبوك ، اقدام به ساخت مسجدی در مقابل مسجد قبا كردند تا تحت پوشش عبادت در آن مسجد به توطئه علیه اسلام و مسلمانان بپردازند.

منافقان مدینه در توجیه ساخت مسجدی كه بعدا "ضرار" نام گرفت، هنگامی كه پیامبر(ص) عازم جنگ تبوك بودند به حضور ایشان رسیده و با این بهانه كه پیران و بیمارانشان در شب های تار و بارانی نمی توانند مسافت میان مسجد قبا و محله های خود را طی كنند از حضرت رسول(ص) خواستند كه اجازه دهد آنان در محله خود مسجدی بسازند كه البته پیامبر(ص) در تایید و رد درخواست آنان سخنی نگفتند و تصمیم نهایی را به مراجعت از جنگ تبوك موكول كردند.  

مسجد قبا,درباره ی مسجد قبا

مسجد قبا در سال اول هجری، توسط پیامبر به پیشنهاد عمار یاسر و با تقاضای ساکنان محل بنا شد

 
هرچند، منافقان با خروج پیامبر(ص) از مدینه به سرعت ساخت این مسجد را به پایان رسانده و بعد از مراجعت پیامبر(ص) از جنگ برای مشروعیت بخشیدن به اقدام خود از رسول الله(ص) دعوت كردند تا آن مسجد را با اقامه نماز افتتاح كنند كه در این هنگام آیات 107 و 108 سوره توبه نازل شد و با نامیدن آن مسجد به نام ضرار ، پیامبر(ص) از توطئه منافقان آگاه گردید و پروردگار عالمیان با عبارت "لمسجد اسس علی التقوی من اول یوم احق ان تقوم فیه"{مسجدی كه از روز اول براساس تقوی تاسیس شده است سزاوارتر است تا در آن نماز گزاری } در شان مسجد قبا ، ضمن بیان فضیلت آن، اجر كسانی كه خالصانه در ساخت آن مشاركت جستند را به شایستگی ادا كرد و در ادامه مسجد ضرار نیز به دستور پیامبر(ص) تخریب گردید.

همچنین پیامبر(ص) در شان مسجد قبا فرموده اند: دو ركعت نماز در مسجد قبا برابر با یك عمره است.

نیز روایت شده كه پیامبر خدا هر شنبه با پای پیاده یا سواره به مسجد قبا می آمد و در آن نماز می گزارد و می فرمود:دو ركعت نماز در مسجد قبا برای من بهتر از آن است كه دوبار به بیت المقدس بروم.اگر می دانستند در قبا چیست جگرهای شتران را می زدند وبه سوی قبا می تاختند تا از فضیلتش بهره مند شوند.


این مسجد بعدا در ادوار مختلف بارها گسترش یافت و بازسازی شد و هم اكنون مساحتی حدود 7000 متر مربع دارد.   

مسجد قبا,درباره ی مسجد قبا

 پیامبر اکرم (ص) هفته ای یک مرتبه در مسجد قبا نماز می‌خواند

     مسجد قبا,درباره ی مسجد قبا

 مسجد قبا نخستین مرتبه در زمان عثمان و آخرین بار در سال ۱۴۰۵ هجری قمری بازسازی شد

     مسجد قبا,درباره ی مسجد قبا

 


..


.کاربر گرامی از سایت زیر نیز دیدن فرمایید :

 لینک سایت : افزایش رتبه الکسا

تاریخ : سه شنبه 25 اسفند 1394 | 05:34 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات